Токсичне везе су оне које штете вашој психи, емоционалном благостању и општем благостању. Такви односи могу постојати не само у романтичним везама, већ иу пријатељствима, породицама или на радном месту. Знаци токсичности су често у почетку невидљиви, а тек временом почињемо да схватамо колико утичу на наше животе. Важно је да будете у стању да на време препознате знаке токсичне везе и нађете снагу да се извучете из ње, уз одржавање унутрашње равнотеже.
Оглашавање
1. Знаци токсичне везе
Сталне критике и понижавања. У токсичној вези, један партнер стално критикује или понижава другог не дајући му прилику да изрази своје мишљење или осећања. То доводи до смањења самопоштовања и губитка самопоуздања.
Манипулација и контрола. Токсична особа може покушати да контролише сваки аспект вашег живота, од тога са ким се дружите до тога како проводите своје слободно време. Манипулација често укључује кривицу или претње како би вас натерали да урадите оно што му одговара.
Немогућност осећања блискости са особом. Не би требало да постоји стални осећај страха или анксиозности у вези. Ако је сваки разговор са партнером стресан, ако се стално плашите његове реакције или пресуде, то је јасан знак токсичности.
Недостатак подршке. У здравој вези, партнери се међусобно подржавају, радују се успесима и помажу у тешким тренуцима. Токсичне везе могу бити пуне зависти, фрустрације или потпуне равнодушности према вашим искуствима.
2. Како препознати токсичну везу?
Веома је важно да научите да препознате токсичне везе како бисте на време изашли из њих и спречили даљу штету. Процените како се осећате након интеракције са особом. Ако се осећате стално под стресом, уморни, апатични или тужни, вероватно сте у токсичној вези. Разговарајте са најближима о свом стању – понекад вам могу помоћи да сагледате ситуацију са друге стране и дате објективнију процену.
Такође слушајте своје емоције. Ако стално сумњате да радите праву ствар или не можете да будете сами са особом, то може бити знак да однос треба да се преиспита.
3. Како изаћи из токсичне везе?
Процените ситуацију. Пре него што донесете одлуку, покушајте да објективно процените шта се дешава у вашој вези. Разумевање онога што вам се не свиђа помоћи ће вам да донесете информисане одлуке.
Разговарајте са својим партнером. Ако је могуће и безбедно, покушајте да разговарате о својим осећањима и забринутостима са својим партнером. Понекад искрен разговор може довести до позитивних промена, али ако осећате да не можете да разговарате без страха или претњи, велике су шансе да је веза већ постала токсична.
Поставите границе. Важно је научити како поставити и заштитити личне границе. Не дозволите другим људима да упадну у ваш простор или да манипулишу вама. Понекад је у токсичној вези важно да будете јасни о својим осећањима и потребама.
Подршка пријатеља и породице. Напуштање токсичне везе често може бити веома тешко, посебно ако сте под притиском или изманипулисани. У таквом тренутку веома је битна подршка најближих, који вам могу помоћи да сагледате ситуацију споља и дају подршку.
Не жури. Напуштање токсичне везе може потрајати. Дозволите себи да глатко изађете из ове везе, избегавајући претеране емоције и стрес. Понекад, посебно ако је особа била блиска, може бити болно, али оно што је најважније је ваше добро.
4. Како се опоравити од токсичне везе?
Када напустите токсичну везу, важно је обратити пажњу на своје емоционално стање. Прођите кроз процес лечења: водите рачуна о себи, бавите се хобијем који вам доноси радост и дозволите себи да се опоравите физички и психички. Радите на побољшању свог самопоштовања и запамтите важност окружења људима који вас подржавају.
Закључак
Токсични односи могу у великој мери утицати на ваш живот и довести до психолошких проблема ако се не реше на време. Важно је да се не плашите да признате да је веза деструктивна и да тражите начине да је прекинете. У процесу напуштања такве везе, главна ствар је задржати унутрашњу снагу и ослонити се на подршку вољених. Запамтите да ваше благостање увек треба да буде на првом месту.