Кућа Психологија Како се носити са стресом и анксиозношћу током испита или рокова

Како се носити са стресом и анксиозношћу током испита или рокова

од стране Добрила Бралић

Оглашавање

Испити и рокови су времена када стрес и анксиозност могу достићи врхунац. Проблеми са концентрацијом, несаница, претерана нервоза и осећај преоптерећености су симптоми који нас могу спречити да ефикасно обављамо задатке и постижемо добре резултате. Важно је запамтити да је стрес нормалан одговор тела на стрес, али ако се њиме не управља правилно, може негативно утицати на наше здравље и академске резултате. У овом чланку ћемо погледати начине да помогнемо у управљању анксиозношћу и стресом током испита и рокова.

Оглашавање

1. Планирање и управљање временом
Један од најбољих начина да смањите ниво стреса је правилно планирање. Почните да се припремате за испите или задатке унапред. Подијелите велики задатак на неколико малих и поставите јасне циљеве за сваки дан. Користите Помодоро метод, који подразумева 25 минута рада и 5 минута одмора. Ово помаже у одржавању концентрације и спречава умор.

2. Технике опуштања и дисања
Када дође до стреса, испробајте технике дисања да бисте брзо ублажили стрес. Једна таква техника је дубоко дисање. Затворите очи, удахните полако кроз нос 4 бројања, задржите дах 4 бројања, а затим издахните 4 бројања. Поновите ову вежбу неколико пута да бисте се смирили и фокусирали.

Такође, не заборавите на опуштање. Медитација или јога могу бити одличан начин да се ослободите стреса и припремите за изазове који су пред нама.

3. Физичка активност
Физичка активност помаже у ослобађању од стреса и побољшању расположења. Шетња на свежем ваздуху, лагана вежба или бављење спортом активирају ослобађање ендорфина – хормона среће. Ово ће вам помоћи да се осећате сигурније и фокусираније, што је посебно важно у стресним ситуацијама.

4. Правилна исхрана и обрасци спавања
Током испита или рада на пројектима, важно је да пратите своје обрасце исхране и спавања. Уверите се да уносите довољно хранљивих материја као што су протеини, витамини и минерали. Покушајте да избегавате масну храну, шећер и кофеин јер они могу повећати анксиозност и немир.

Не заборавите на спавање. За правилно функционисање мозга и концентрацију важно је спавати најмање 7-8 сати дневно. Недостатак сна може значајно смањити вашу продуктивност и повећати стрес.

5. Не плашите се да тражите помоћ.
Понекад се чини да је проблеме немогуће решити, а у таквим тренуцима важно је не бити сам са анксиозношћу. Разговарајте са пријатељима, наставницима или колегама. Они могу понудити подршку, дати корисне савете или једноставно саслушати. Такође, ако стрес постане превелик, не оклевајте да потражите стручну помоћ од психолога или саветника.

6. Позитивно размишљање
Негативне мисли могу само погоршати вашу анксиозност. Уместо да размишљате о могућим неуспесима, фокусирајте се на позитивне аспекте и своја достигнућа. Подсетите се да ћете успети ако будете чинили корак по корак и да ћете моћи да превазиђете све потешкоће. Развијте самопоуздање и запамтите да је неуспех део пута ка успеху.

7. Подела рада на делове
Када имате велики пројекат или учите за испит, не покушавајте да урадите све одједном. Поделите свој рад на делове и решавајте сваки задатак редом. Ово ће помоћи у смањењу осећаја преоптерећености и дати вам осећај контроле. Не заборавите да славите своје успехе и достигнућа, чак и ако изгледају мала.

Закључак
Стрес и анксиозност током испита и рокова су нормални, али је важно да научите како да се носите са њима како не бисте дозволили да вас преузму. Правилно планирање, опуштање, физичка активност и здрава рутина помоћи ће вам да смањите стрес и повећате продуктивност. Запамтите да са сваким изазовом постајете јачи и да су самопомоћ и подршка других кључни за успех.

Можда ће Вам се свидети