Студентски живот често подразумева ограничен буџет, што може бити изазов када је у питању здрава исхрана. Многи студенти мисле да је здрава храна скупа и да је тешко наћи укусне и хранљиве оброке који неће нарушити њихове финансије. Ипак, уз мало планирања и практичних савета, могуће је јести здраво чак и уз ограничен буџет. Ево како студенти могу да се хране уравнотежено, а да не потроше превише новца.
Оглашавање
1. Правите листу намирница и држите се њеног плана
Један од најбољих начина да избегнете непланиране трошкове је да направите листу намирница пре одласка у продавницу и држите се плана. На овај начин, избећи ћете куповину непотребних производа и усмерићете свој буџет на важне и хранљиве намирнице. Фокусирајте се на основне намирнице попут поврћа, воћа, житарица и протеина, који ће вам пружити неопходне нутријенте.
2. Купујте у расутом стању и изаберите јефтиније продавнице
Многе намирнице попут пиринча, тестенине, зобених пахуљица, махунарки и орашастих плодова могу се купити у расутом стању и обично су јефтиније од појединачно упакованих производа. Ове намирнице су хранљиве, могу се лако чувати и нуде разноврсне могућности за припрему оброка. Поред тога, истражите које продавнице имају повољније цене и купујте на местима где су основне намирнице најјефтиније.
3. Купујте сезонско воће и поврће
Сезонско воће и поврће је обично јефтиније и укусније од увозних производа ван сезоне. Посетите пијаце и локалне продавнице где можете наћи свежу и јефтину сезонску храну. На пример, зими купујте кељ, кромпир и јабуке, док лети можете уживати у парадајзу, краставцу и бобичастом воћу.
4. Припремајте оброке унапред
Кување већих количина хране унапред може вам уштедети новац и време. Направите оброке за неколико дана и спакујте их у кутије које ћете понети са собом на факултет или посао. На тај начин, избегавате куповину брзе хране и имате потпуну контролу над оним што једете. Једноставна јела попут чорби, варива и тестенина могу се припремити у великим количинама и чувати у фрижидеру неколико дана.
5. Користите махунарке и житарице као извор протеина
Махунарке попут сочива, пасуља и наута су одличан извор протеина и јефтиније су од меса. Ове намирнице су богате влакнима, минералима и имају ниску калоријску вредност, што их чини идеалним за уравнотежену исхрану. Комбинујте их са житарицама попут пиринча или квиноје за комплетан и засићујући оброк.
6. Ограничите куповину готових оброка и грицкалица
Готови оброци, грицкалице и брза храна су често скупи и мање хранљиви. Уместо тога, пробајте да припремате сопствене грицкалице, као што су домаћи смути или овсене пахуљице са воћем. Избегавањем куповине непотребних прерађених намирница, смањићете трошкове и побољшати квалитет исхране.
7. Научите основне рецепте и кувајте код куће
Не морате бити врхунски кувар да бисте припремали здраве оброке код куће. Научите неколико једноставних рецепата који укључују намирнице попут поврћа, пиринча и махунарки. Ове намирнице се лако комбинују и могу се припремити на разне начине. На интернету можете пронаћи бројне рецепте који су јефтини и здрави.
8. Избегавајте сокове и заслађене напитке
Уместо куповине сокова и заслађених напитака, одлучите се за воду или чај. Сокови и заслађени напици могу бити скупи, а често садрже велике количине шећера, што није добро за ваше здравље. Вода је најбољи избор јер је бесплатна и најздравија опција.
Закључак
Здрава исхрана не мора бити скупа. Уз мало планирања и дисциплине, могуће је хранити се уравнотежено и са ограниченим буџетом. Придржавајући се ових савета, студенти могу створити здраве навике у исхрани које ће им користити и у будућности.